Pracodawca w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy zobowiązany jest do spełnienia wobec zatrudnianych przez siebie pracowników szeregu obowiązków, do których należą m.in.: …
Blog
Oddłużanie, jako droga wyjścia z długów
r.pr. Emilia Struchowska
2024-09-19
Wprowadzenie – współczesne wyzwania finansowe
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z problemami finansowymi, których podłoże – w zależności od wieku i sytuacji zawodowej wynika z różnych przyczyn, do których najczęściej można zaliczyć: konsumpcyjny tryb życia, nieustannie rosnące koszty utrzymania, nagłą chorobę, której koszty leczenia wymagają dodatkowego wsparcia finansowego, niespodziewaną utratę pracy, czy w przypadku przedsiębiorców kłopoty z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Niezależnie od zaistniałego źródła postania trudności finansowych, coraz częstszym sposobem usiłowania rozwiązania kłopotów finansowych jest zaciąganie kolejnych zobowiązań pieniężnych, nie tylko w bankach, ale również u podmiotów oferujących krótkoterminowe pożyczki zwane potocznie ,,chwilówkami’’. Powyższe działania nie zawsze okazują się być korzystne, wręcz przeciwnie – coraz częściej prowadzą do spirali zadłużenia, a w konsekwencji podejmowania przez podmioty ,,udzielające wsparcia pożyczkowego’’ różnego rodzaju działania windykacyjne.
Dla wielu osób próbą wyjścia z trudnej sytuacji finansowej może okazać się oddłużanie. Czym jest dokładnie oddłużanie i jakie metody pozwalają na wyjście z długów ?
Oddłużanie – co to jest?
Oddłużanie można zdefiniować jako szereg działań zmierzających do częściowego lub całkowitego zniwelowania zobowiązań pieniężnych. Jest to proces, który składa się z kilku etapów, mianowicie:
- Negocjacje z wierzycielami – to pierwszy etap obejmujący wszelkie działania polubowne zmierzające do wypracowania jak najbardziej korzystnych warunków spłaty zadłużenia m.in. poprzez ustalenie planu spłaty zobowiązań, zawarcie ugody poza sądowej. Skuteczność negocjacji jest często zależna nie tylko do wierzyciela, ale przede wszystkim od determinacji i możliwości finansowych osoby zadłużonej.
- Podjęcie działań przed sądem powszechnym – w zależności od stanu faktycznego oraz etapu, na jakim znajduje się konkretna sprawa, niejednokrotnie istnieje możliwość podjęcia określonych działań przed sądem powszechnym np. polegających na złożeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty, czy złożeniu zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty, który nie był skutecznie doręczony stronie pozwanej.
- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – stanowi ostateczne rozwiązanie dla osób, których sytuacja życiowa i majątkowa w żadnym stopniu nie pozwala na spłatę istniejących zobowiązań finansowych. Upadłość konsumencka pozwala na umorzenie części lub całości zobowiązań, jednakże wiąże się z poważnymi konsekwencjami, m.in. możliwością swobodnego zarządzania majątkiem osobistym.
Możliwości podjęcia określonych działań w ramach oddłużania jest zależna w szczególności od:
- Wysokości zadłużenia
- Liczby wierzycieli;
- Etapów, na jakich znajdują się poszczególne sprawy (polubowny, sądowy, egzekucyjny);
- Skłonności wierzycieli do podjęcia negocjacji zmierzających do spłaty zadłużenia;
- Sytuacji życiowej i majątkowej dłużnika;
- Wybrania określonych metod oddłużania (negocjacji przedsądowych, odpowiednich działań na etapie sądowym lub egzekucyjnym, sporządzenie dokumentacji oraz wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej).
Proces oddłużania
Proces oddłużania jest złożony i czasochłonny, który wymaga cierpliwości i determinacji. Zasadniczym celem oddłużania nie jest szybka próba pozbycia się długów poprzez zaciągniecie kolejnego zobowiązania finansowego, ale zamiar dążenia do poprawy sytuacji finansowej danej osoby. Decydując się na pomoc prawną w zakresie oddłużania trzeba mieć na względzie długotrwałość co oznacza, że na efekty nalży cierpliwie poczekać.
Uwaga na pseudo-podmioty prawne!!
Szukając wsparcia prawnego w zakresie oddłużania należy uważać na różnego podmioty, którymi nierzadko nie są kancelarie prawne, a bliżej nieokreślone podmioty prawne (np. działające w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o minimalnym kapitale zakładowym) oferujące szybkie oddłużanie, jednakże zamiast oczekiwanego wsparcia prawnego w rzeczywistości wykorzystują trudną sytuację finansową osób zadłużonych.
Na co należy uważać?
Przede wszystkim trzeba pamiętać i mieć na uwadze, że większość tzw. pseudo podmiotów prawnych oferujących oddłużanie stosuje praktyki polegające na:
- wywieraniu presji na szybkie podpisanie umowy – oferowana umowa ma zazwyczaj charakter tzw. wzorca umownego, w którego treści często można dostrzec klauzule niedozwolone, czy klauzule dotyczące ukrytych kosztów związanych z wynagrodzeniem, mimo początkowych zapewnień o ,,darmowej pomocy’’ czy ,,działaniu wyłącznie w oparciu o wynagrodzenie success fee’’;
- braku udzielania informacji o tym, jakiej osobie lub osobom jest udzielane umocowanie do działania w imieniu osoby zadłużonej przed podmiotami windykacyjnymi, sądami powszechnymi czy organami egzekucyjnymi;
- przeprowadzaniu powierzchownej analizie stanu faktycznego popartej składaniem deklaracji bez pokrycia;
- nieumiejętnym wsparciu prawnym oferowanym często przez osoby bez odpowiedniej wiedzy prawniczej.
W związku z powyższym, uczciwa pomoc w procesie oddłużania powinna opierać się na rzetelnym doradztwie prawnym i co istotne – na indywidualnym podejściu do sytuacji osoby zadłużonej. Odpowiednia ocena sytuacji prawnej umożliwi wypracowanie odpowiedniego schematu wraz z dostosowanymi metodami działania.
Kontakt
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej pomocy w powyższym temacie, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy: Formularz Kontaktowy.
Inne posty
Celem zapewnienia ochrony naszego zdrowia lub określonego mienia majątkowego zawieramy umowę ubezpieczenia. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń może wynikać wprost …