Blog

Wpis przedsiębiorcy do bazy BIG jako przejaw czynu nieuczciwej konkurencji

r.pr. Emilia Struchowska
2024-09-12

Radca prawny wpis przedsiębiorcy do BIG

Wprowadzenie


W obecnych czasach, przedsiębiorcy w ramach prowadzonych rozmów biznesowych mających na celu zawarcie określonej umowy, są poddawani weryfikacji swej wiarygodności płatniczej przez potencjalnego kontrahenta, bądź podmiot finansowy (np. bank, fundusz leasingowy). Zasadniczym źródłem informacji dla drugiej strony umowy stanowią nie tylko zaświadczenia o braku zaległości podatkowych, czy zaległościach wobec ZUS ale i również informacje o figurowaniu w bazach biur informacji gospodarczych. Dla potencjalnego partnera biznesowego, a w szczególności dla wspomnianych instytucji finansowych istotne znaczenie ma zakres uzyskanych informacji z biur informacji gospodarczych (dalej: ,,BIG’’), z których to pozyskane dane często mogą przesądzić o przedwczesnym zakończeniu rozmów i nie zawarciu określonej umowy cywilnoprawnej.

Zakres informacji w bazach BIG


Co należy w szczególności wiedzieć?
Otóż, wszelkie udostępniane informacje gospodarcze przez BIG zawierają dane przekazane przez wierzyciela przedsiębiorcy i obejmują w szczególności następujące informacje:

    • Dane pozwalające na identyfikację dłużnika (nazwę spółki lub firmę przedsiębiorcy, numery: KRS, NIP, REGON)
    • Źródło i datę powstania zobowiązania pieniężnego
    • Wysokość nieuregulowanej przez dłużnika wierzytelności pieniężnej
    • Informacje o prowadzonych postępowaniach wobec dłużnika

Problemy z wpisami do BIG- przypadki czynu nieuczciwej konkurencji


W praktyce niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której określony wpis danego przedsiębiorcy do BIG został zamieszczony z naruszeniem przepisów omawianej ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej: ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych) przez inny podmiot, co bez wątpienia może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji.
W omawianym artykule, czynem nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisu art. 17f ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji będą następujące zdarzenia:

    • przekazanie przez wierzyciela informacji gospodarczej do BIG z naruszeniem przepisów ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych
    • niezażądanie przez wierzyciela aktualizacji przekazanych uprzednio danych do BIG pomimo istnienia takiego obowiązku
    • nieusunięcie przez wierzyciela przekazanych do BIG danych mimo istnienia takiego obowiązku.

Środki ochrony prawnej


Przedsiębiorca, który otrzymał informację o zamierzonym przez wierzyciela umieszczeniu danych w BIG, bądź też ustalenie, iż jego dane widnieją już w bazie BIG mimo braku ku temu podstaw (np. wobec spłaty całości zobowiązania) przysługują określone środki ochrony prawnej w postaci:

    • W przypadku otrzymania wezwania do zapłaty wraz z informacją o możliwym przekazaniu danych do BIG, przedsiębiorcy przysługuje uprawnienie do wniesienia sprzeciwu
    • W sytuacji udostępnienia danych do BIG, o których mowa powyższej (czyli wynikających z przepisu art. 17f ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji), przedsiębiorcy przysługuje szereg roszczeń wymienionych w art. 18 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Znaczenie weryfikacji wiarygodności płatniczej


Weryfikacja wiarygodności płatniczej oraz zdolności finansowej stanowi standardowy element oceny ryzyka przez potencjalnych partnerów biznesowych. Jednakże, przedsiębiorcy powinni być świadomi swoich praw i możliwości reagowania na nieprawidłowości, które mogą negatywnie wpływać na ich reputację i działalność w sferze gospodarczej.

Kontakt


Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej pomocy w powyższym temacie, zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy: Formularz Kontaktowy.

Inne posty

Pracodawca w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy zobowiązany jest do spełnienia wobec zatrudnianych przez siebie pracowników szeregu obowiązków, do których należą m.in.: …

Celem zapewnienia ochrony naszego zdrowia lub określonego mienia majątkowego zawieramy umowę ubezpieczenia. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń może wynikać wprost …

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Zadzwoń

LUB

Wypełnij formularz kontaktowy

Scroll to Top